Ha már biztonságosan résztvevői tudunk lenni a forgalomnak, akkor nagyon fontos hogy lássanak is bennünket. 

Láss és látszódj

Elemes vagy akkus lámpák esetébe nézzük meg van elég delej, hogy kellően világítson. Az akksira és elemre is rossz hatással van a folyamatos állás és az estleges hidegben való tárolás. Így megtörténhet, hogy bekapcsolva világít, de rohamosan csökken a teljesítménye. Ezért kapcsoljuk be és hagyjuk pár percet égni. Mindkét lámpát nézzük meg! Fényvisszaverő macskaszemeket ha hiányoznak,  funkcionalitásuknak megfelelően pótoljuk.

Most hogy felkészítettük a bringát teszteljük éles, de ellenőrzött körülmények között is. Udvaron, parkolóban, forgalomtól és akadályoktól mentes helyen tegyünk pár kört kipróbálgatva a kerékpár különböző funkcióit.

A felkészítés során, ha rendellenességet tapasztalunk vagy bizonytalanok vagyunk a működés helyességében, keressünk fel egy kerékpárszervizt és bízzuk szakemberre, hiszen testi épségünk a tét. Amúgy is érdemes rendszeres időnkét egy-egy nagyobb generálra beadni a bringát, amikor forgó részeket újrazsírozzák, a kopó alkatrészeket cserélik, a rejtett hibákat feltárják.

Felkészítettük a bringát most egy kicsit figyeljünk magunkra is!

Pötyhedt izmod újra hadba áll

A kerékpár „csak” egy eszköz alattunk, amit mi irányítunk. A hosszú pihenő alatt elszokunk a terheléstől, tompulnak a reflexeink, a kifinomult mozdulataink darabossá válnak. Arról nem beszélve, hogy a kondíciónk sem összevethető a szezon végivel, amikor több száz, akár ezer kilométer van a lábunkban.

Elsőre ne akarjunk hosszú távokat letekerni. Kezdjünk egyszerűbb terepen és rövidebb távokkal. Adjunk időt magunknak és izmaink, hogy vissza szokjanak. Mozdulataink könnyedek és automatikusak legyenek. Reakcióidőnk újból meg tudjon védeni a váratlan helyzetektől.

Mint minden másban a fokozatosság itt is csak előnyünkre válik, a tavalyi teljesítményünket na akarjuk azonnal visszakapni. Ha visszatérünk a közúti forgalomba, ne megszokásból biciklizzünk a szokott útvonalainkon. Megtörténhet, hogy utolsó bringázásunk óta változott a forgalmi rend egyik másik szakaszon, esetleg állandó vagy ideiglenes terepakadályok kerültek ki az érintett szakaszra.

Átnéznek rajtad

A bepunnyadt  reflexek miatt tervezzünk jó előre, így elkerülve a vészhelyzeteket.

Tavasszal az autósok és a gyalogosok sincsenek hozzászokva a kerékpárosok jelenlétéhez, mindig jó előre jelezzük szándékunkat és adjuk környezetünk tudtára, elkerülve a balesetet.

Bármilyen manőverre készülünk, előzze meg egy szemkontaktus, így győződve meg, hogy az autós vagy gyalogos is észrevett és tudomásul vette, hogy készülsz valamire. 

A jobb komfort érdekében használjunk kerékpáros öltözetet, de a fejvédőt semmiképp sem hagyjuk otthon.